Kas slypi po dirbtine šypsena?

Kiekvienas savo gyvenime esame susidūręs su tokia situacija, kuomet jautėmės psichologiškai nepasiruošę ir norėjome kuo greičiau užbaigti tai, ką pradėję.

Būtent tokį nepasiruošimą dažniausiai esame linkę sieti su savo kalbos turiniu bei kultūra, tačiau net 93 proc. mūsų verbalinio turinio priklauso ne nuo kalbos, o nuo mūsų išraiškos (documentary movie „Secrets of the Body Language“). Atsižvelgiant į tokį drąsų pareiškimą, visapusiškai galima teigti, kad kūno kalbos studijos yra ne ką mažiau svarbios nei taisyklinga kalba, kuriai esame linkę suteikti pirmenybę.
Kojų timpčiojimas, rankų kryžiavimas, gniaužymas, lūpų laižymas, veido lytėjimas, dažnas mirkčiojimas, kasymasis, plaukų sukimas – tai tik keletas dažniausiai pasitaikančių nevalingų žmogaus jaudulio išraiškų. Jums atrodo, kad esate stiprus ir galite valdyti savo jausmus? Priversti kitą manyti tai, ką nori, kad jis manytų? Kad ir kaip norėtumėte tuo tikėti, specialistai vieningai teigia, kad išmokti klastoti savo judesius yra neįmanoma. Tačiau, ar pagalvojote, kad net ir nesugebėdami suvaldyti kiekvieno savo kūno judesio ar mimikos, plačiau pažinę kūno kalbą, jūs įgausite galią pamatyti tai, kas jums nėra pasakoma.
Viena iš labiausiai mane suintrigavusių kūno kalbos subtilybių – šypsena, kurią sutartinai esame įpratę laikyti džiaugsmo išraiška. Vis tik, būtent šypsenos mimiką mes dažniausiai ir suvaidiname.
Pozuodami oficialiai nuotraukai, ar imituodami įdėmų klausimąsi, mes vos pakeliame lūpų kampučius, veide pasimato santūri, nieko nereiškianti, suvaidinta šypsena. Taip. Turbūt pripažinsite, kad ir jūs pats ne kartą šią šypseną naudojote. Ypač tais atvejais, kai įdėmiai klausėtės viską išmanančio asmens.
Tokia veido reakcija visiškai priklauso nuo dešiniosios smegenų pusrutulio dalies veiklos, kuri ir yra atsakinga už veido emocijas. Klausantis, pabandykite atkreipti dėmesį į tai, ar kairiojoje veido pusėje šypsena labiau išreikšta, ar labiau pakeltas lūpų kamputis, galbūt akis labiau primerkta. Tiesa, patartina pernelyg nesusikoncentruoti į šypsenos atpažinimą, nes „aštrus“ žvilgsnis sutrikdys jūsų pašnekovą.
Be abejonės, yra begalė šypsenos subtilybių, tačiau paminėtina, kad dirbtinę šypseną gali sukelti ir nevalingas, jau minėtas jaudulys. Susidūrę su mumis bauginančia situacija, mes refleksiškai nusišypsome. Labiausiai visiems atpažįstami pavyzdžiai – nepaaiškinama baimė praeiti oro uosto apsaugą net neturint neleistinų daiktų, ar reido metu būti sustabdytam policijos. Tais atvejais atliekame begalę nereikalingų judesių, greičiau kalbame arba išvis sustingstame. Perskaičius straipsnį apie nesenai įvykusį naktinį policijos reidą, šypseną sukėlė asmens, turėjusio 0,01 prom. girtumą, reakcija pastebėjus policijos pareigūnus – išsigandęs asmuo tiesiog paskubomis sustojo autobuso stotelėje.
Natūrali šypsena – momentinė, jos atsiradimą lemia tik patiriami jausmai. Malonios situacijos metu, suveikia abu smegenų pusrutuliai, atsiranda šypsenos simetrija, žmogus pradeda šypsotis tiek burna, tiek akimis. Tokią šypseną lengvai pastebėsime vaikų veiduose.
Mokantis kūno kalbos, labiausiai mane sudomino dokumentinis filmas  – „Secrets of Body Language“, kuriame vizualiai aptartos pagrindinės kūno kalbos subtilybės. Remiantis įvairiomis teorijomis, analizuojamos tokios pasaulyje gerai žinomos asmenybės, kaip Franklin D. Roosevelt, Winston Churchill, John F. Kennedy, Vladimir Putin, Barack Obama, aptariama gestikuliacija, veido mimikos, melo ir tiesos išraiškos. Kalbant apie iškilias asmenybes, man labiausiai įsiminė – princesė Diana. Teigiamą grįžtamąjį ryšį sukelianti Princesės Dianos šypsena, visuomet dvelkė žaismingumu ir jautrumu. Galva šiek tiek palenkta ir nuleista žemyn, lūpos stipriai suspaustos, santūriai pakelti lūpų kampučiai, galite būti tikras – tokia šypsena visuomet sukels teigiamas emocijas.
Jei šypsena taps jūsų įpročiu, dauguma susitikimų vyks žymiai sklandžiau, jūs taip pat, pagerinsite darbinius ar asmeninius ryšius, teigiamai paveiksite savo gyvenimo kokybę. Tiems, kam vis dar atrodo, kad šypsojimasis – kvailas įprotis, pacituosiu Prezidentą George W. Bush – „Nuolatos šypsokitės.  Tuomet visi svarstys, ką jūs esate sumanęs“.

Gauk naujienas pirmas!

Stebime komunikacijos pasaulio naujienas ir tendencijas. Visa tai pakuojame į mūsų naujienlaiškį. Nori jį gauti? Įrašyk savo el. pašto adresą. Kitkuo pasirūpins INK‘ai.

    Tai įvyko – INK naujienlaiškis jau žino kelią iki tavo pašto dėžutės. Ačiū! Geri darbai grįžta gerais laiškais.