Nuo seniausių laikų, kai žmogus pradėjo bendrauti ženklais ar ištarė savo pirmąjį „a“, komunikacija tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, svarbia visose gyvenimo kertelėse.
Šiais moderniais laikais komunikacija tobulėjo, keitėsi iš vienpusės, kurioje vienas šaltinis komunikuoja kitam, į bekompromisę dvipusę, kurioje kiekvienas gali tapti informacijos šaltiniu ir esamuoju laiku reaguoti į skleidžiamą turinį (ačiū socialiniams tinklams). Tad šiais absoliučios komunikacijos laikais kyla gana pagrįsta nuostaba, kai verslas ar prekės ženklas paklausia, kodėl turėtų skirti laiko ir finansų komunikacijai.
Kuriate prekės ženklo žinomumą ir išskirtinumą. Pirma priežastis, kodėl verta komunikuoti – kad apie jus sužinotų. Tam, kad klientas pas jus ateitų, jis pirmiausia apskritai turėtų žinoti, kad jūs egzistuojate. Komunikuodami pasakojate tikslinei auditorijai apie savo produktus ir kuo jie geresni ar kitokie nei konkurentų. Atėjęs į parduotuvę klientas dažnai mato daug tos pačios kategorijos prekių, tad jūsų komunikacijos įdirbis dažnai tampa lemiamu faktoriumi, kurią prekę klientas nuo lentynos įsidės į krepšelį. Neseniai pats pastebėjau: nusipirkęs vieno lietuviško prekės ženklo mineralinį vandenį tik po kurio laiko supratau, kad šio vandens buteliukas įprastoje vietoje nėra pažymėtas prekės ženklu! Tiksliau, vietoj prekės ženklo buvo šios kompanijos remiamo filmo reklama. Tad akivaizdu, kad šis prekės ženklas ir jo buteliukas tapo toks išskirtinis ir atpažįstamas, kad man net nekilo abejonių, jog perku būtent šį vandenį.
Suprantu, dalis verslininkų sakys: „Mano prekė labai specifinė, jos neparduodu prekybos centruose, ir konkurentų neturiu daug, kam man čia užsiimti kažkokia komunikacija.“ Tokia logika gan klaidinga, nes, viena vertus, ar jūsų specifinės prekės pirkėjams tikrai nereikia daugiau informacijos? Galbūt jie nori daugiau žinių apie produkto rinką, gal reikia daugiau jūsų profesionalumo ir patarimų, gal jie nori su jumis pasidalyti savo sėkmės ar nesėkmės istorija? Net jei jūsų produktas ir rinka labai specifinė, kalbėkitės su savo klientais, dar ir dar kartą išsiaiškinkite jų poreikius ir kas jiems yra vertinga – o vėliau duokite tai. Jei konkurentų šiandien nėra daug ar jų visai nėra, ryt visada gali atsirasti naujų. Neužmikite ant laurų.
Atsiribodami tylos siena, jūs paliekate erdvės kitiems kalbėti apie jus arba jūsų gaminamo produkto rinką. Klientas visada greičiau identifikuos tuos, kurie kalba, kuriuos galima rasti interneto paieškų sistemose, kurie komentuoja produkto rinką ir yra matomi kaip šios srities ekspertai. Dar daugiau, neatmeskite galimybės, jog jūsų verslą gali ištikti krizė – neturint jokios reputacijos visuomenės akyse, pastaroji gali būti suformuota labai greitai ir dažnai ne tokia, kokia jums patiktų.
Kokie esate, kokios vertybės jums svarbios, kodėl esate kitokie nei konkurentai? Visa tai leidžia vartotojui su jumis tapatintis, išskiria jus iš kitų bei kuria emocinį ryšį. Būtent emocinis ryšys su prekės ženklu lemia lojalumą jam ir ragina vartojus vėl ir vėl pas jus grįžti. Pavyzdžiui, Nike šūkis „Just do it“ vartotojui perduoda žinią, kad iš esmės tu gali atlikti bet kokius žygdarbius – tiesiog atsikelk nuo sofos ir padaryk tai. Jis įkvepia nuversti kalnus ir įveikti sunkumus kartu su Nike. Tad kompanija skleidžia žinią apie aistrą gyvenimui, o kartu su aistra žiūri į savo darbą ir tokiu jausmu dalijasi su klientais. Toks prekės ženklo pozicionavimas ir komunikacija padaro jį labiau įsimenamą, gyvesnį ir artimesnį.
Niekas nenori bendrauti ar kurti ryšių su bejausmėmis ir pilkomis korporacijomis. Komunikuokite ir formuokite savo prekės ženklą kaip gyvą žmogų, su kuriuo kiekvienam malonu bendrauti. Pagrindinis akcentas yra susidraugauti ir užmegzti dialogą su klientu. Taip įtvirtinamas abipusis pasitikėjimas, kurio negalima ignoruoti. Nepamirškite ir bendravimo su klientu tono – nesvarbu, ką parduodate ar kokias paslaugas teikiate, klientas visada links bendrauti su tais, kurie yra nuoširdūs, šilti, turi charakterį, tačiau visada atsiprašo, jei yra neteisūs, bei ištaiso savo klaidas.
Profesionaliam, o ypač aukštos kvalifikacijos darbuotojui dažnai kyla klausimas: „Kodėl turėčiau dirbti būtent pas jus?“ Įprastai tokiam darbuotojui įmonės siūlo gana panašias finansines sąlygas ir socialines garantijas, tad dažnu atveju būtent jūsų sukurtas prekės ženklas ir jo komunikuotos vertės tampa lemiamu žingsniu apsispręsti, ar dirbti jūsų kompanijoje. Puikus to pavyzdys yra Google, kuri ne tik puikiai iškomunikuoja savo bazines naudas darbuotojui (nemokamas maitinimas, poilsio ir miego erdvės, tarptautinė karjera ir t. t.), bet ir visu savo prekės ženklu sako: „Atėjęs pas mus tu darysi kietus dalykus“. Taigi darbuotojui kuriamas stiprus įvaizdis, kad esi reikalingas, unikalus, svarbus, o prisijungęs prie mūsų prisidėsi prie kažko didelio, magiško ir reikšmingo.
Taigi nepamirškite, kad jūsų verslas ir jo atstovaujamas prekės ženklas nėra vien tik įmantrus logotipas. Jis susideda iš kliento patirčių su jumis, jūsų gyvenimo filosofijos, jūsų prekės ženklo pažado ir įsipareigojimo klientui – visa tai yra jūsų prekės ženklo komunikacija, emocinis užtaisas, kurį perteikiate kitiems. Kurkite savo prekės ženklo komunikaciją taip, kad ji rastų kelią pas klientą, ir visada turėkite, ką unikalaus jam pasiūlyti. Tai nėra lengva, bet yra TAI, kas padaro jus rinkos lyderiais.