Skirtingai nei kitų kartų atstovai, tūkstantmečio kartos vaikai, vadinamieji millenialsai, daug dažniau kenčia nuo perfekcionizmo, atskleidė neseniai atliktas tyrimas.
Neracionalų troškimą viską atlikti nepriekaištingai dažniausiai lydi griežtos savikritikos lavina, o šią – ir poreikis ištaisyti savo trūkumus. Tad nenuostabu, kad šios kartos atstovai lyg pametę galvas puola mokytis viską.
Atrodo, kas čia tokio – juk gerai domėtis daugeliu skirtingų sričių. Ypač jei dirbi asistentu komunikacijos agentūroje, kur neretai dieną tenka pradėti straipsniu apie naują fintech startuolį, o baigti nuomonės formuotojų komunikacijos socialiniuose tinkluose koordinavimu. Tačiau išsiblaškymas, žongliravimas daugybe užduočių ir šokinėjimas nuo vieno dalyko prie kito dažnai millenialsams baigiasi tuo, jog, vedami noro būti tobuli visose srityse, galiausiai jie iššvaisto laiką taip nieko ir neišmokę.
Ir vis dėlto įmanoma rasti balansą tarp buvimo visų galu meistru ir nė vienos srities specialistu – tereikia įdėti šiek tiek valios ir pastangų, įsivardinti prioritetus ir griebtis darbų!
Iš 20 išsirinkite 3. Visai gali būti, kad jums patinka daryti viską. Tačiau norint ką nors daryti tikrai gerai, anksčiau ar vėliau teks savo specializaciją susiaurinti iki kelių sričių, kurioms bus reikalingi konkretūs įgūdžiai.
Pagalvokite, kokie darbai jums kelia didžiausią džiaugsmą – ką norėtumėte veikti po metų ar penkerių ir kokiose srityse siekiate patobulėti. Jei iš karto įsivertinti sunku, skirkite savaitę ar mėnesį įvairiems (ar net visiems įmanomiems) darbams. Pasibaigus šiam laikotarpiui sudarykite atliktų darbų sąrašą, reitinguodami labiausiai patikusius.
Kokių įgūdžių reikėjo šiems darbams? Išskirkite tris pagrindinius gebėjimus, kurių jums trūksta, kad galėtumėte užduotis jus dominančiose srityse atlikti geriau – ir štai, jau turite įsivardinę prioritetus, ties kuriais verta dirbti.
Paverskite mokymąsi projektu. Įvardinę tris dalykus, kuriuos labiausiai norite išmokti, kiekvieną jų paverskite projektu. Pavyzdžiui, jei siekiate patobulinti savo rašymo gebėjimus, susikurkite tinklaraštį. Kad galėtumėte lengviau sekti savo progresą, nusimatykite išmatuojamus, kiekybiškai įvertinamus uždavinius: parašyti tam tikrą skaičių įrašų per savaitę ar pritraukti specifinę skaitytojų auditoriją.
Kartais nusistatę milžiniškus tikslus juos apleidžiame net nepradėję įgyvendinti, todėl svarbu neskubėti ir pradėti nuo mažų žingsnelių. Vos pradėjus rašyti tinklaraštį iššūkiu gali tapti ir vienas įrašas per mėnesį, tačiau įgudę nepamirškite kelti sau sudėtingesnių uždavinių – didinti tekstų skaičių, pradėti rašyti kompleksiškesnėmis temomis ar net pasiekti, kad jūsų tekstą publikuotų naujienų portalas.
Išmokite pasakyti „ne“. Kiekvieną kartą nusprendę mokytis ko nors naujo, pagalvokite, kam pasakysite „ne“. Mes dažnai pamirštame, kad dienoje valandų ir energijos yra ribotai, todėl išmokti visko paprasčiausiai neįmanoma. Jei norite lavinti naują įgūdį, reikės nuspręsti, ko vietoj to atsisakysite – gal kasdien anksčiau kelsitės? O gal mažiau laiko praleisite su artimaisiais? Ar tikrai esate pasiruošę to atsisakyti?
Nepamirškite savęs apdovanoti. Galiausiai, įvykdę savaitės tikslus, nepamirškite pailsėti ir skirti laiko mėgstamai veiklai: praleiskite vakarą su draugais, eikite į žygį ar perskaitykite norimą knygą. Reguliarūs apdovanojimai padeda save motyvuoti ir pozityviau pažvelgti į pasiekimus – juk kiekvienas išmoktas dalykas padės priartėti prie to idealo, kuriuo norite tapti.
Galų gale net ir patys kiečiausi specialistai, Nobelio premijos laureatai, išradėjai ir verslininkai yra kieti tik savo srityje, o kitose gali būti visiški neišmanėliai. Thomasas Edisonas, vienas žymiausių JAV išradėjų ir verslininkų, visuomet turėjo problemų su skaičiais – aukštoji matematika jam buvo visiškai neįkandama. Tačiau per savo karjerą T. Edisonas net kelis kartus yra pasakęs, jog tai jo darbui netrukdo, nes jis bet kuriuo metu gali nusisamdyti matematiką – geriausią savo srities specialistą.
Tai tik dar kartą įrodo, kad mokytis visko – neverta. Mokykitės aistringai, bet saikingai! O tada galėsite tapti pačiais geriausiais savo srityje (paskutinis žodis vienaskaita parašytas ne veltui).