Jeigu esi šiek tiek nestandartinio biuro standartinis darbuotojas, kiekvienais metais, artėjant nesuvokiamos laisvės ir poilsio dienoms, kurias kalendoriuje storai pažymi kaip atostogos, turi dvi galimybes.
Pirmoji – tas dvi savaites pritaikyti prie šeimos ir atžalų poreikių, t. y. laisvą minutę tarp darbų pasklaidyti kelionių agentūrų ir makalių pasiūlymus, ir jau gruodžio mėnesį žinoti, kad štai kitų metų liepą (kuri atrodo nesuvokiamai toli) tavęs laukia saulės ir vandens maratonas Turkijoje / Italijoje / Kretoje. Antroji galimybė, dažniausiai išnaudojama šeimos įsipareigojimų dar neturinčių kolegų, tai spontaniškos ilgojo savaitgalio kelionės į Europos didmiesčius arba, kaip madinga dabar – į Rytų Europos pakraščius. Iš darbo – tiesiai į lėktuvą, iš lėktuvo – tiesiai į darbą. Piniginei neskauda, galbūt tik galvą sopa nuo vakarėlio juk gyvenam tik vieną kartą, bet mintys pravėdintos – faktas.
Viskas būtų (ir yra) gerai, tačiau atsitinka ir taip, kad atostogos atostogom, bet pilkas veidas dar papilkėja, o paskutinė atostogų diena prieš darbą trenkia per galvą suvokimu, kad tu taip ir nepailsėjai, o kūrybiškumo baterija apgailėtinai tuščia.
Kaip pabėgti ir pailsėti nuo rutinos? Kur ieškoti to įkvėpimo naujiems darbams? Čia prasideda viena savanorystės istorija.
Vieną vasaros dieną, perskaičiusi straipsnį apie vaikiną ir merginą, jau trečią mėnesį keliaujančius po Pietų Ameriką beveik be pinigų (how?!), ir pasidomėjusi daugiau, pirmą kartą sužinojau apie Workaway programą.
Principas elementarus – per internetinę Workaway platformą išsirenki žemyną, šalį, susirandi savo būsimus šeimininkus, apsikeiti maloniais laiškais ir keliauji pas juos dirbti (savanoriauti, padėti, pagelbėti – įsivardink pagal skonį). Darbas nėra apmokamas – už pagalbą tau suteikiamas stogas virš galvos ir maitinimas (dažniausiai – pusryčiai). Vietovių pasirinkimai begaliniai: darbas Prancūzijos vynuogynuose, keli mėnesiai savanorystės Kosta Rikoje, kaubojų ferma Amerikoje. Jeigu tolimi kraštai nevilioja, galima apsigyventi name Amsterdame pas užimtą ir daug dirbančią merginą. Ir tiesiog kasdien vedžioti jos šunį (!).
Olandija tapo mano pasirinkimu, o Haga – mano naujaisiais namais. Darbas nebuvo sudėtingas – kasdien turėjome prižiūrėti hostelį ir pirmame aukšte esantį barą. 3–4 valandos tvarkymo per dieną ir tu laisvas keliauti, pažinti miestą ar tiesiog ilsėtis.
Prisipažinsiu, pradžia nebuvo lengva, įsitikinau, kad išėjimas iš komforto zonos nėra visiškai teisingas pasakymas. Išmesk save iš komforto ir žiūrėk, kas išeis – jau arčiau tiesos. Mažame kambariuke gyvenome keturiese – aš, prancūzė Angelique, ispanė Lexi ir argentinietis Rodrigo.
Po pasaulį 7 mėnesius keliaujantis Rodrigo, arba kaip mes jį praminėm, nežinomas bitlas – Chuan Lennon, buvo hostelio siela ir balsas. Su kuprine ir gitara ant pečių jis keliavo po visą Pietų Ameriką, beldėsi ir galiausiai buvo įleistas į Centrinę Ameriką, JAV, ir galiausiai pasiekė Europą. Kur toliau keliaus, kiek tai truks – jis nežino. Ir Rodrigo to žinojimo nereikia, jam užtenka svajonės, kad vieną dieną Argentinoje, šalia kalnų ir ežerų, jis atidarys savo nuosavą mažiuką hostelį. „Ir dar parašyti knygą“, – prideda jis, man aprašant jo istoriją.
Taip mes mėnesį ir gyvenome. Kiekvieną dieną sutikdami naujus žmones, susipažindami su jų istorijomis ir skirtingais požiūriais į tuos pačius dalykus. Dabar, grįžus į Lietuvą, to labiausiai ir ilgu – pastovaus judėjimo ir gyvenimo čia ir dabar.
Olandijos nuotykis davė ne tik kalną įspūdžių, bet nepagailėjo ir gerų pamokų. Kai kuriuos namų darbus buvau pasiruošusi dar prieš kelionę, bet kitką teko išmokti:
Išmokus šias kelias paprastas taisykles ir praleidus nuostabų laiką, anksčiau ar vėliau tenka grįžti namo.
„Tai yra gerai, tačiau tai nėra tikra – turi sugrįžti į realų gyvenimą“, – pasakė man vienas žmogus, mano manymu, per daug sutirštindamas spalvas. Nors dabar grįžti į vadinamąją realybę, pripažįstu, nėra lengva. Bet kelionės patirtis sako, kad, teisingai įkrovus baterijas, kasdienė rutina tampa lengviau įveikiama. Teigiamas prisiminimų apie nuotykį poveikis ilgainiui mažėja, tačiau žinojimas, kad gali:
ilgai taupyti pinigus ir be skausmo juos paleisti,
susigyventi neįtikėtinai mažoje erdvėje su neįtikėtinai skirtingais žmonėmis,
dirbti be atlygio, iš idėjos,
bendrauti užsienio kalba ir ją lavinti kiekvieną dieną, kiekvieną minutę,
išmokti būti vienas ir būti geriausiu savo draugu,
mesti sau iššūkį ir jį įveikti,
yra neįkainojami dalykai, kuriuos tau dovanoja kelionės.
Ir tinkamu laiku priimti nestandartiniai sprendimai 🙂