Istorijų pasakojimas, arba geriau žinomas angliškas terminas „storytelling“, padeda kurti tam tikrą įmonės įvaizdį, verslo mitologiją, o tam pasitelkiamas sparčiai populiarėjantis būdas – prekės ženklo žurnalistika (angl. brand journalism).
Istorijų pasakojimas, arba geriau žinomas angliškas terminas „storytelling“, padeda kurti tam tikrą įmonės įvaizdį, verslo mitologiją, o tam pasitelkiamas sparčiai populiarėjantis būdas – prekės ženklo žurnalistika (angl. brand journalism).
Parašiutininko austro Felikso Baumgartnerio šuolis su parašiutu nuo kosmoso slenksčio – bene labiausiai žiniasklaidoje cituotas ir minėtas „brand journalism“ atvejis. Austrui „sparnus suteikė“ ne kas kitas, o kompanija „Red Bull“.
Kompanija „Adobe“ sukūrė rinkodaros vadovams ir specialistams skirtą tinklalapį CMO.com by Adobe. Jame pateikiamos rinkodaros įžvalgos, ekspertiniai komentarai, įkvepiančios žinomiausių rinkodaros specialistų idėjos.
Įspūdingai atrodo ir „General Electric“ internetinis žurnalas apie inovacijos, mokslą ir technologijas.
Prekės ženklo žurnalistikos ištakomis galima laikyti 2004 metus, kuomet „McDonald’s“ rinkodaros vadovas Larry Light pasakė, kad kompanija pradeda taikyti naują rinkodaros techniką „brand journalism“. Anot jo, tokį sprendimą kompanija priėmė, nes masinė rinkodara nebeveikia, o nė viena reklama nepapasakoja visos istorijos.
Pastaraisiais metais postūmį prekės ženklo žurnalistikai suteikė ir ne pačius geriausius laikus išgyvenanti žiniasklaida. Mažėjant žiniasklaidos kanalų skaičiui, verslo įmonės pradėjo aktyviau kurti savo kanalus persiviliodamos žurnalistus. Pastarieji, bendradarbiaudami su viešųjų ryšių bei rinkodaros specialistais, ir tapo prekės ženklui reikalingo turinio generatoriais.
Kas yra prekės ženklo žurnalistika, kiek joje yra žurnalistikos? Paprastai sakant, tai istorijų pasakojimas apie prekės ženklą, pasitelkiant tradicinius žurnalistikos principus, metodus. Kartu išnaudojamas ir visas arsenalas sklaidos formų – vaizdas, garsas, nuotraukos, ir, žinoma, socialiniai tinklai. Prekės ženklas tampa ne tik turinio kūrėju, tačiau ir komunikacijos kanalų savininku, užsiima jo vystymu. Šiuo atveju svarbu paminėti, kad vienas iš svarbiausių prekės ženklo žurnalistikos reikalavimų yra skaidrumas ir atvirumas, tad viešai pristatoma, kam priklauso valdomas kanalas. Taigi, čia nelieka jokio slapukavimo.
Bene svarbiausi „brand journalism“ kriterijai – kad pasakojamos istorijos įtrauktų, sudomintų tikslinę auditoriją, būtų pagrįstos faktais, pasakojamos laiku ir įtikinamai. Prekės ženklo žurnalistika prilyginama komunikacijai, kuria nesiekiama tikslinei auditorijai tik parduoti, o istorijomis kurti pasitikėjimą, tapti patikimu šaltiniu.
Prekės ženklo žurnalistika – efektyvus ir pakankamai nebrangus komunikacijos būdas. Sutikite, kad ne vienam prekės ženklui didesnė pagunda kurti istorijas, kurios tiesiogiai skatintų vartotojus rinktis jų prekes, produktus ar paslaugas, o ne rašyti kokybiškas, įdomias istorijas, kurios dažniausiai tik netiesiogiai susijusios su prekės ženklu.
Prekės ženklo žurnalistika įvardinama komunikacijos ateitimi, todėl ir prekių ženklai Lietuvoje neturėtų aplenkti naujovių bei aktyviau pasitelkti šį komunikacijos metodą.