Daugelis iš mūsų kasdien gyvena panašiu ritmu: atsikeliame 6–8 val. ryto, dirbame nuo 8 iki maždaug 18 val., vakarus praleidžiame namie arba kokiuose nors sporto ar saviugdos užsiėmimuose.
Atrodytų, mes valdome savo laiką, darydami prielaidą, kad esame vienodai produktyvūs visą dieną – nors viduje žinome, kad ne. Galbūt, užuot stebėję laiką, turėtume mokytis stebėti savo energijos lygį ir pagal tai atitinkamai planuotis dienos darbus?
Garsus amerikiečių žurnalistas, knygų apie darbo efektyvumą autorius Tony Schwartzas išskiria 4 energijos tipus: fizinė energija (sveikatos, kūno būsena), emocinė energija (ar jaučiamės laimingi), dvasinė energija (kodėl dirbame ir koks to tikslas) ir mentalinė energija, atsakinga už mūsų gebėjimą koncentruotis – ją ir norėčiau pristatyti plačiau.
Ar pastebite, kad tam tikru dienos laiku jaučiatės pilni idėjų, pasiruošę kalnus nuversti ir matote platesnį projekto vaizdą net nepersistengdami? Arba priešingai – kartais imate jaustis taip, lyg galvoje būtų pilna pjuvenų ir smėlio, o mintys lėtos? Tokiu metu nenorime galvoti, naršome internete, žaidžiame žaidimus išmaniajame telefone ar žvelgiame į kompiuterio ekraną lyg koks senovės egiptietis, kuris nieko ten nesuprastų.
Net miego tyrinėtojas Nathanielis Kleitmanas teigė, kad mūsų protas natūraliai trokšta pertraukos po 90 minučių intensyvaus darbo. Kai mums reikia pertraukos, kūnas siunčia tokius signalus kaip alkis, mieguistumas ar išsiblaškymas, tačiau mes juos dažnai ignoruojame. Jeigu dienos laiką ir darbus suskirstytume pagal energijos lygius – aukštą ir žemą – ir išskirtume kokybišką valgymą bei poilsį be išorinių trukdžių, turėtume pastebėti didesnį darbo efektyvumą. Pavyzdžiui, 30 minučių kūrybinio darbo jaučiant aukštą energijos lygį atitinka 2 valandas darbo būnant mažesnio energijos lygio.
Ir nesvarbu, kokiomis valandomis pasiekiate savo aukštą energijos lygį. Šiais laikais madinga atsikelti anksti ir pasikrauti energijos dienai, bet iš tikrųjų šis patarimas nebūtinai tinka kiekvienam. Jeigu pastebite, kad aukštas energijos lygis įprastai aplanko vakare ir dėl to einate vėlai miegoti, pradėkite pagal tai dėlioti savo dienos darbus.
Nustebsite, bet susidaryti dienos darbų sąrašą yra vienas svarbiausių darbų, kurį reikia atlikti dar jaučiant aukštą energijos lygį, nes tam reikia ypatingo įžvalgumo. Taip pat į aukšto energijos lygio laiką įeina kūrybinis darbas (pasireiškiantis naujomis idėjomis), kūrybinės komandos diskusijos, sudėtingų ar didelės rizikos sprendimų priėmimas, ilgalaikių planų kūrimas, aktyvus naujo turinio mokymasis, eksperimentavimas. Jaučiant žemą energijos lygį patariama atlikti įprastus kasdienius darbus, kurių užduotys turi aiškius tikslus ir procesus, pavyzdžiui, rašyti laiškus, ruošti ataskaitas, išrašyti sąskaitas ir pan.
Tačiau svarbus ir poilsio laikas arba gebėjimas save „išjungti“ – 15 minučių nieko nedaryti. Tai leidžia energijai grįžti į kūną. Čia svarbios ir organizacijos personalo vadovo sudarytos sąlygos darbuotojams, ir bendras visų kolegų susitarimas.
Stebėkite ir sudarykite savo energijos lygių kitimo kreivę ir bandykite, kiek tai įmanoma, planuoti savo dieną, nes tai padės efektyviai pasiekti rezultatų daug greičiau. Žinoma, mentalinė energija sąveikauja ir su kitais svarbiais elementais, tačiau gebėjimas valdyti pastarąją gali ypač padidinti darbo produktyvumą, o tai neša didelę pridėtinę vertę organizacijai ir jums patiems.