Internetas yra enciklopedija, kurios niekas neskaito

Niekas nesiginčys, kad šiuolaikiniam žmogui internetas yra pagrindinis žinių šaltinis.

Visada šviežias ir visada šalia, tačiau nelabai patikimas. Dirbdami su informacija internete, mes esame priversti nuolat ją tikrinti. Kai dirbti netenka ir esi tik informacijos vartotojas – tikrinti nebūtina. Vienas nesenas incidentas privertė susimąstyti, ar ši tendencija užaugino nieko niekada netikrinančių, o tai reiškia – ir greičiau viskuo tikinčių – internautų kartą?
Taigi. Kažkada nuo per didelio populiarumo kentėjusios Liverpulio ketveriukės veteranas Polas Makartnis per šias Kalėdas dovanų gavo karčią piliulę – jaunuoliai, priklausantys Z kartai, nežino, kas jis toks. Reperiui Kanye Westui internete pristačius kartu su Makartniu įrašytą dainą, socialiniame tinkle „Twitter“ pasipylė žinutės, kupinos susižavėjimo ir kurioziškų epitetų legendiniam bitlui. Vieni nuoširdžiai („WTF?“) klausė, kas jis toks, kiti žavėjosi K. West‘u, kad jis padeda niekam nežinomiems atlikėjams prasimušti, treti prognozavo P. Makartniui neblogą karjerą ateityje, net neįtardami, kad senoliui šiemet sukaks 73.
Nors ir keista, nėra čia ko stebėtis – tiesiog bėga laikas, keičiasi žmonės ir jų klausoma muzika. Iš kitos pusės, visa ši istorija labai taikliai parodo, kaip pasikeitė žmonių elgesys su žiniomis ir kad šiuolaikinės medijos išauklėjo visiškai kitokius informacijos vartotojus.
Visada buvo ir bus žmonių, kurie nežino, tarkim, Johano Sebastiano Bacho, tačiau ką prieš kelis dešimtmečius būtų atrašęs jaunuolis, gavęs laišką, kuriame minimas šis kompozitorius? Veikiausiai pabandytų perkratyti savo paties smegenis, dar pasiklaustų mamos ar tėčio. Galiausiai, įstumtas į aklavietę, jis atsiverstų vieną iš enciklopedijos tomų, kuriuos anuomet tėveliai kantriai rikiuodavo lentynose dėl savo atžalų išprusimo. Pats didžiausias tinginys ir konformistas atrašydamas tiesiog išvengtų šios temos.
Z karta po ranka turi šimtus kartų patogesnius įrankius – kaip kad Google ar Wikipedia – tačiau kartu gauna ir tūkstančius kartų daugiau žinučių nei minėtas praėjusio amžiaus analfabetas. Informacijos lavina verčia jaunuolius į gautą žintuę reaguoti ne logiškai, o intuityviai. Žinodami kontekstą, jie jau žino ir ką pranešti savo „Twitter“ paskyroje. Vieną kartą iš tūkstančio juos apgavo nekasdieniškas paties K. West‘o pasirinkimas – vietoje aktualesnio atlikėjo pasirinkti vieną iš šiuolaikinės muzikos senelių. Visais likusiais kartais jų intuicija, drąsa ir žaibiškas greitis – nepaveda.
Iš viso to turiu tik vieną, bet svarbią įžvalgą – būtent tokia elgsena internete, dėl kurios jaunuoliai šiuo atveju apsijuokė, socialinių tinklų kartą ir daro daug kartų progresyvesnę už Polo Makartnio fanus, kurie rašyti apie K.West‘ą išdrįstų tik perklausę bent porą jo albumų.
 

Gauk naujienas pirmas!

Stebime komunikacijos pasaulio naujienas ir tendencijas. Visa tai pakuojame į mūsų naujienlaiškį. Nori jį gauti? Įrašyk savo el. pašto adresą. Kitkuo pasirūpins INK‘ai.

    Tai įvyko – INK naujienlaiškis jau žino kelią iki tavo pašto dėžutės. Ačiū! Geri darbai grįžta gerais laiškais.