Ką dar įtraukti į naujųjų metų įpročių sąrašą?

Gerti daugiau vandens, vartoti mažiau cukraus, atrasti naują hobį, geriau derinti darbą ir laisvalaikį, naudoti dantų siūlą, atsispausdinti bent kelias geriausias nuotraukas – tik keli standartinio naujų metų rezoliucijos sąrašo ingredientai, kurie kartojasi bet kokių sričių specialistų ir nespecialistų popieriniuose ar išmaniuosiuose lapuose.

Žinome, bet nepadarome. Tačiau šį kartą ne apie vandenį ir cukrų.
Šį įrašą įkvėpė prieškalėdinis šokas, supratus, kad šiemet tebuvo perskaityta 15 knygų, bet iš naujo peržiūrėtas senas sitcomas, nesuskaičiuojama daugybė susitikimų praleista burbant, kas pas mus yra blogai, ir tik pora gestų bandyta bent mažytę dalį negerovių pakeisti, kažkur pakaušyje malėsi šimtai neverbalizuotų idėjų, bet tik pora jų buvo realizuotos. Žinoma, jei su panašiais neįgyvendintais reikalais susidurti akis į akį neteko, skaityti toliau neverta. Vis dėlto toliau naiviai tikint amžinos pažangos pažadu, norisi pagalvoti, ko galėtume kitais metais pasimokyti?
Ne kartą kalbėta apie mus supantį informacijos triukšmą, naujienas ir juokelius, kurie aplink nuolat burzgia tarsi seniai įsisėdusi kalėdinė daina – tik kad grojanti ne vieną mėnesį prieš šventes, bet visus metus. Taip puikiai jaučiame tą persisotinimą, kad jau ir Lietuvoje į kalėdines kampanijas pradedama žvelgti su ironija – „Viskas, ko noriu Kalėdoms, yra negirdėti dainos apie viską, ko noriu Kalėdoms“. Tad šia kilnia proga – apie tai, kur ieškoti minčių, kad kitąmet išmoktume daugiau, kurtume geriau ar bent neieškotume smegenų kišenėje pamestų istorijų. Kitaip tariant, kaip bent šiek tiek sumažinti vis labiau plintančio mąstymo zombizmo apraiškas, pažadėti palaikyti aštrų protą ir visus metus puoselėti dirvą naujoms idėjoms?

99U

Ši interneto svetainė – tarsi kūrybinė bendruomenė, kurioje rasite savo sričių lyderių istorijas ir patarimus. Nuo būdų, kaip ištrūkti iš tradicijų rėmų ir išmokti priimti kritiką, iki interviu apie pieštukų verslą ir patikrintus būdus, kaip įtraukiančiai pasakoti istorijas – žurnalas, tinklaraščio ir laidų įrašai gali suteikti įkvėpimo kiekvieno idėjoms, kurios vis laukia savo įgyvendinimo. Pradėti sekti galima nuo geriausių 2017 metų įrašų  apžvalgos.

The Talks

Vienas didžiausių asmeninių pastarųjų metų atradimų. Tai ne mokslinė platforma, o internetinis interviu žurnalas su šiuolaikiniais meno, kino, mados, muzikos ar sporto ikonomis. Lakoniškas formatas ir subtili partnerystė su „Rolex“ šiam žurnalui leidžia į selebričių pasaulį, jų kūrybos šaltinius ir kasdienybę pažvelgti kitaip. Susipažinti galite nuo interviu su režisieriumi A. Iñárritu.

Open Culture

Vienas didžiausių laisvai prieinamų garsinių ir įprastų knygų, kursų, kalbos pamokų, vadovėlių ir kitų formų išminties lobynų internete. 1300 nemokamų kursų, 700 garsinių knygų, 300 kalbos pamokų ir daugybė galimybių nesustoti mokytis – nuo F. Scotto Fitzeraldo rašymo pamokų iki krizių valdymo pagrindų iš Misūrio valstijos universiteto, kaip sakoma, tereikia atverti kultūrą…

Coursera, EdX

Tai dar du populiarūs ir sėkmingi paskaitų šaltiniai – nuo kursų apie raganas viduramžiais ir makroekonomikos iki teisės paskaitų iš Jeilio universiteto, o šių platformų sertifikatai vis dažniau nugula ir į potencialių darbuotojų CV. Į segmentus sudėliotas turinys ypač tinka pusryčiams ar per pietų pertrauką, ypač jei vis dar įdomu pagilinti į kriptovaliutas ar pasvarstyti apie kasdienio mąstymo mokslą.

DailyArt

Didis menas skirtas didiems tikslams, tačiau, kad ir kaip jį mylėtume, kasdienybėje galerijų duris praveriame kelis kartus per metus, dulkančius albumus, matyt, dar rečiau. DailyArt – tai itin paprasta mobilioji programa, kuri kas dieną skatina ieškoti įkvėpimo ir supažindina su vis nauju meno kūriniu ir jo istorija. Nuo klasikų ir impresionistų iki modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių – ji siūlo mums žybsnius į pasaulį, kuriame įsivertinti savo idėjas galima pagal P. Gauguin teiginį, kad menas yra arba plagiatas, arba revoliucija.

„Wikipedia“ naujienlaiškis

Taip taip, drįstu įtraukti ir „Wikipedią“ – daugumos pirminės informacijos šaltinį ir šiek tiek juokelį iš studijų laikų. Vis dėlto tai platus ir neišsenkantis informacijos labirintas, kuriame pradėjus nuo tikslinimosi, kuriais metais atrastas radis, nukeliauji į straipsnį apie turto nacionalizavimą. Tam, kad labirinte neklaidžiotume per ilgai, tačiau pašertume savo vidinį protmūšio dalyvį, „Wikipedia“ siūlo oldschoolinį naujienlaiškį, kuris kasdien supažindina su nauja tema, keliomis datomis, citatomis ir net dienos žodžiu. Nesgi niekada nežinai, kada koks primirštas žodis taps naujo įmonės šūkio dalimi.

750 words

Idėja paprasta – prisiregistruoji ir kasdien sau įsipareigoji parašyti bent 750 žodžių – bet kokių, bet kaip. Puslapis suteikia tuščią lapą ir rodo vis mažėjantį likusių žodžių skaičių. Jo kūrėjai, įkvėpti knygos „The Artist Way“ ir rytinių puslapių metodo, skatina ugdyti tiek rašymo įprotį, tiek išvalyti iš smegenų nereikalingas mintis, kūrybiškumo blokus ar net „išlipau ne ta koja iš lovos“ sindromą. Visi įrašai yra privatūs, todėl suteikia laisvę rašyti pirmiausia sau, o ne kažkam kitam. Svarbiausia, platforma skaičiuoja rašymo „pasiekimus“ – kiek dienų iš eilės pavyko rašyti, kiek laiko kas kartą užtrukai, kiek kartų kažkas išblaškė, ir net vyraujančias tekstuose temas.

Academic Earth, Khan Acadamy

2009 m. paleista „Academic Earth“ svetainė leidžia pasiekti geriausių pasaulio universitetų paskaitas apie astronomiją, istoriją, psichologiją ar verslą. Ji užtikrina, kad čia yra kažko kiekvienam – ar norėtumėte pradėti tyrinėti naują sritį, ar pagilinti turimas savo srities žinias – čia nemokamai suteikiamas nepaprastas akademijos pasaulis. „Khan Acadamy“ – dar viena platforma, kuri siekia užtikrinti laisvą ir pagrįstą informacijos bei mokymosi šaltinį kiekvienam (vaizdo įrašai, bendradarbiaujant su NASA, Modernaus meno muziejumi, MIT ir daugybe kitų išskirtinių organizacijų). Kaip sako viena puiki ponia, kai nežinai, ką daryti, paklausk savęs, ką mano vietoje darytų Elonas Muskas. Todėl ši platforma yra vienas iš būdų, jei nesužinoti, kaip priimti strateginį sprendimą, tai bent išgirsti, ką Elonas veikia su „Tesla Motors“ ir programa „SpaceX“. 

Vietoj epilogo

Tokių ir panašių platformų yra begalės, „TED talks“ net nedrįsau minėti. Todėl, jei iš tiesų kiltų noras kitąmet skaityti kiek daugiau, domėtis kiek rimčiau ir veikti šiek tiek kryptingiau, labai svarbu tarp jų nepasimesti.
Naujų įpročių pagrindas – nedidelių, tačiau nuolatinių ir struktūruotų veiksmų kartotė. Jei įsižiūrėtume, pastebėtume, kad visi šie kanalai turi kai ką bendra – savo informacinių vienetų mažumą. Todėl svarbiausia pasirinkti vieną ar du ir juos sekti nuolat, o ne bandyti sužiūrėti visus. Na, dar planuoti, skirti laiko, atrinkti prioritetus, pritaikyti įgytas žinias kasdienybėje, nepaskęsti žiniose tik dėl žinių ir dar daugybės kitų aspektų, kurių reikia kokybiškam buvimui ir kasdieniams komunikaciniams sprendimams. Priešingu atveju keliame grėsmę gerus norus paversti dar vienu triukšmu ir įkūnyti vieną liūdniausių lotyniškų sentencijų Multa novit, sed male novit omnia – daug žinojo, bet viską paviršutiniškai.

Gauk naujienas pirmas!

Stebime komunikacijos pasaulio naujienas ir tendencijas. Visa tai pakuojame į mūsų naujienlaiškį. Nori jį gauti? Įrašyk savo el. pašto adresą. Kitkuo pasirūpins INK‘ai.

    Tai įvyko – INK naujienlaiškis jau žino kelią iki tavo pašto dėžutės. Ačiū! Geri darbai grįžta gerais laiškais.