Kaip manote, kas yra bendro tarp „Coca Cola“ gėrimą dievinančio paauglio, reperio Kanye Westo bei keliasdešimt tūkstančių sekėjų savo socialiniame tinkle „Instagram“ turinčios fashionistos?
Nesukant per daug sau galvos, galima pamanyti, kad jie galėtų linksmintis viename vakarėlyje arba po jo susitikti „McDonald‘s“ restorane, 5 val. ryte numalšinti alkio. Vis dėl to šias tris asmenybes jungia kitas bendras vardiklis, kurį šiuo metu aptarinėja integruotos komunikacijos ir soc. žiniasklaidos pasaulio specialistai.
Gaivųjį gėrimą „Coca Cola“ mėgstantis ir visiems rekomenduojantis paauglys gali būti šio prekės ženklo advokatas (ang. brand ambassadors), Kanye Westas yra ADIDAS Originals ambasadorius (angl. brand ambassadors), o mados žinovė gali tapti mados ir laisvalaikio prekių ženklų kampanijų influencerė (angl. brand influencer). Kas šie žmonės, slypintys po šiomis tarpusavyje panašiomis sąvokomis? Kokie jų skirtumai? Ir svarbiausia, ko jūsų prekės ženklui reikia – ambasadoriaus, advokato ar influencerio?
Apie prekės ženklo advokatus ir ambasadorius pradėta kalbėti 2010-2011 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuomet pastebėta, kad vartotojams daug didesnę įtaką daro kitų žmonių rekomendacijos, atsiliepimai ir įvertinimai. Tuo metu influencerių reikšmė prekės ženklų komunikacijoje buvo išskirta kaip viena didžiausių ir svarbiausių naujovių 2017 metais (PR Daily). Juk daugelis iš mūsų, susitikę su savo klientais, ypač tais, kurie atstovauja užsienio prekės ženklams, turėjome girdėti, kad įprastinė komunikacija (pranešimai spaudai, straipsniai) jų vadovų nebetenkina, jie nori aktualaus ir integruoto turinio. Ir tai yra ne veltui.
Praeitais metais TapInfluence tyrimas pranešė, kad ši strategija yra itin veiksminga. Vidutiniškai influencerių rinkodara duoda 11 kartų didesnę investicijų grąžą nei tradiciniai skaitmeninės rinkodaros metodai. Neseniai soc. tinklo „Twitter“ tyrimas atskleidė, kad iki keturiasdešimt procentų respondentų nusiperka daiktą internete tik pamatę, jog influenceriai jį naudoja.
Būtent todėl pasitelkę prekės ženklo ambasadorius, influencerius ar advokatus jau kelerius metus dirba pasauliniai prekių ženklai. Ši tendencija vis dažniau yra pritaikoma Lietuvoje. Žinoma, kaip ir daugelį naujovių, ją taip pat kaip gaivų pavasario vėjo gūsį atnešė užsienio didieji brandai. Ypač ši tendencija ryški mados pasaulyje. Tokie prekių ženklai kaip Nike, ADIDAS, Reebok savo komunikacijoje naudoja prekės ženklo ambasadorius. Jais dažniausiai tampa žinomi visuomenei žmonės, profesionalūs sportininkai, muzikos atlikėjai, mados blogeriai ir kitos, daug sekėjų soc. tinkluose turinčios asmenybės. Dažnai jos nėra žinomos visos šalies mastu, tačiau yra vertinamos savo auditorijos. Tai gali būti nepopuliaria sporto šaka užsiiminėjantys sportininkai, pvz., riedlentininkai, arba maisto žinovai ir gurmanai. Jų tikrai nežinos gatvėje pirmas sutiktas žmogus, tačiau jų auditorijai jie yra svarbūs ir įtakingi savo nuomone ir rekomendacijomis.
Apie jų ypatybes ir tarpusavio skirtumus rašė ne vienas komunikacijos specialistas. Taigi, panagrinėkime plačiau.
Apibendrinant, prekės ženklo advokatai yra vertinami dėl savo lojalumo ir kuriamos bendros prekės ženklo vertės vartotojui. Prekės ženklo ambasadoriai pasirenkami dėl žinomumo ir suteikiamo įspūdžio bei gebėjimo itin plačiai skleisti informaciją apie prekės ženklą. Influenceriai yra vertinami dėl gebėjimo įtraukti savo auditoriją, pateikiant rekomendacijas per visiškai organišką turinį.
Ir pabaigai, kai išsiaiškinome, kuo skiriasi prekės ženklo atstovai, turime nepamiršti, kad ne mažiau svarbu tiksli strategija, reikalinga sėkmingam ir efektyviam bendradarbiavimui. Digital Authority siūlo šią schemą, kurią galime taikyti ir Lietuvoje: